Indywidualne szkolenie dotyczące FAS/FASD dla rodziców zastępczych i adopcyjnych oraz kandydatów na rodziny zastępcze i adopcyjne

Opis szkolenia:

Szkolenie skierowane jest do rodziców biologicznych, rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych oraz kandydatów na rodziców, którzy mogą podejrzewać zaburzenia ze spektrum FASD bądź FAS u swoich dzieci.

Szkolenie idealne będzie również dla jednostek samorządowych i stowarzyszeń zajmujących się ogólnie pojętą pieczą zastępczą (np. PCPR, MOPS, GOPS itp.).

Cel:

Uzyskanie wiedzy na temat FAS/FASD, poznanie podstawowych objawów, technik terapeutycznych i wspierających rozwój dziecka, poznanie wskazówek dotyczących radzenia sobie z problemami życia codziennego.

Program szkolenia:

Przygotowywanie się do roli rodzica, w tym także, adopcyjnego to wymagający proces – przyszli opiekunowie muszą stawić czoła wielu nowym wyzwaniom. Niestety, nie zawsze okoliczności rozwoju dziecka i jego wzrastania są komfortowe dla niego, a z późniejszymi skutkami muszą radzić sobie nie tylko dzieci, ale także ich rodziny. Dlatego też, chcąc pomóc rodzicom i kandydatom na rodziców w przygotowywaniu się do opieki nad dziećmi, u których można podejrzewać FAS/FASD, oferujemy Państwu konsultacje, przeprowadzane w siedzibie naszej fundacji lub szkolenie wyjazdowe.

Czego dowiesz się w trakcie szkolenia?

  • Spotkasz się z praktykiem w pracy z dziećmi z FAS/FASD, który przybliży Ci rzeczywistość życia dzieci z FAS/FASD, opowie o świadomości społeczeństwa i spostrzegania przez nie dzieci z tą chorobą.
  • Dowiesz się co to jest FAS/FASD, poznasz specyfikę objawów, dowiesz się jakie są najczęstsze problemy i poznasz wskazówki, jak radzić sobie z trudnościami.
  • Dowiesz się jak prawidłowo powinna przebiegać diagnoza i jak najlepiej dostosować terapię.
  • Dowiesz się, jak wygląda życie i praca z dzieckiem z FAS/FASD, jakie trudności napotyka na co dzień i jak można wspierać mocne strony dziecka.

Prowadzący:

Janusz Morawiec

Fundator i zarazem Prezes Fascynującego Świata Dziecka. Adoptowany, jak to sam nazywa, „przez wspaniałych i jedynych rodziców, którym wszystko zawdzięcza”. Prywatnie kochający mąż i adopcyjny tata dwójki chłopców chorych na FAS. Miłośnik szybkiej jazdy samochodem i człowiek „wywrotowiec” twierdzący, że wystarczy tylko chcieć. Spełnia wszystkie swoje marzenia, jest jak czas – nigdy się nie zatrzymuje. Człowiek empatyczny i z wielkim sercem, twierdzący, że otaczający nas świat jest piękny, tylko trzeba odpowiednio z niego korzystać. Każdą trudność odbiera jako kolejną próbę, która może tylko wzmocnić i potwierdzić nasze człowieczeństwo.

Fundator Fundacji Fascynujący Świat Dziecka, właściciel firmy POLSPRZĘT, którą sam budował od podstaw, nie mając na to żadnych środków finansowych. Janusz Morawiec to przyjaciel Domów Dziecka (otrzymał nagrodę Przyjaciel Dzieci 2019), praktyk w pracy z dziećmi chorymi na FAS posiadający wiedzę i doświadczenie, znawca przepisów i praw przysługujących dzieciom chorym na FAS oraz z innymi zaburzeniami. Uczestnik specjalistycznego szkolenia i obserwator diagnoz prowadzanych przez dr Susan J. (Astley) Hemingway, Profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle (USA). Członek interdyscyplinarnego zespołu diagnostycznego FASD. Ukończył wiele kursów, szkoleń i warsztatów na temat traumy, zaburzeń zachowania, przywiązania i chorób psychicznych u dzieci i młodzieży.